Sign In
Consider the Multiplication Rule of Probability.
36 %
From the exercise, we know that the probability of the spinner landing on green twice is 16 %.
P(green, green)=0.16
The probability of two events, A and B to occur, is the product of the individual probabilities. Since the same wheel is spun twice, we can write the following equation.
a* a=a^2
sqrt(LHS)=sqrt(RHS)
P(green) > 0
Use a calculator
The probability of spinning green on one spin is 40 %. Since the only other color is purple, the probability of the spinner landing on purple must therefore be the complement of this, 60 %. With this, we can calculate the probability of spinning purple twice. P(purple, purple)=0.6* 0.6=0.36 The probability of the spinner landing on purple twice is 36 %.