Sign In
| 10 Theory slides |
| 8 Exercises - Grade E - A |
| Each lesson is meant to take 1-2 classroom sessions |
Here are a few recommended readings before getting started with this lesson.
When modeling a real-life situation, it is sometimes impossible to represent an object or scenario using the original dimensions. In these situations, it is more convenient to work with manageable units while still being able to maintain the same properties as the original. This can be done by making a scale drawing.
In the case of the original real-life situation involving a three-dimensional object, making a 3D model is more useful than a drawing. The idea behind a 3D model is the same as a scale drawing, but the model has three dimensions instead of two.
The scale of a model or drawing is the ratio between any length on the model or drawing and its corresponding length on the actual object or place.
Suppose a drawing has a scale of 1in : 100ft. This means that 1 inch on the drawing represents 100 feet on the actual object. Apart from the colon notation, a scale can be expressed using an equals sign or as a fraction, as it is a ratio.
Denoting a Scale | |
---|---|
Ratio | 1in:100ft |
Equals Sign | 1in=100ft |
Fraction | 100ft1in |
When a scale is written without specifying the units, it is understood that both numbers have the same units of measure. For example, a scale of 1:2 means that the actual object is twice the size of the model. A scale of 1:0.5 means that the actual object is half the size of the model.
Multiply 1300000000cm by 100cm1m⋅1000m1km
Cross out common factors
Cancel out common factors
Multiply fractions
Calculate quotient
The United States of America has an area of 9147420 square kilometers. In mid-2020, the total population was 331923317 people.
In the United States of America, the population density is 94 people per square mile. The population density measures the number of people per unit of area.
People per square mile can be written as mi2people. This implies that the population density is expressed as a ratio. Remember that 1 square kilometer is equal to 0.386102 square mile.
Multiply 9147420km2 by 1km20.386102mi2
The population density of the United States of America is approximately 94 people per square mile.
This statement assumes that the total population is spread out evenly across the United States.
Mark wants to paint all of the walls of his bedroom except for the wall that contains the door. Each rectangular wall is 2.8 meters high. The paint he will use is sold in 5-liter cans — the price per liter is $25.
After painting for a few minutes, Mark noticed that 5 square meters can be covered with one liter of paint.
Dimensions | |
---|---|
Wall 1 | ℓ1h=4.75m=2.8m
|
Wall 2 | ℓ2h=4.75m=2.8m
|
Wall 3 | ℓ3h=3m=2.8m
|
On the applet, the model and the actual object are shown. Using the given information, find the scale or the size of either the model or the actual object.
Tadeo wants to buy a cheap phone plan for calling his friends and family. He asked Ali and Ramsha how much they pay per call.
Initially, Tadeo decided to take Ramsha's plan since she paid less. Later, he realized that this information is not helpful since he does not know the duration of each of the calls made by Ali and Ramsha.
Price per call is not an appropriate unit.
Therefore, Tadeo decided to ask Ali and Ramsha how long each phone call lasted.
Person | Scale of the Plan |
---|---|
Ali | 40min$10=$0.25 per minute |
Ramsha | 30min$8≈$0.27 per minute |
Zain is painting a fence with 120 slats. On average, they paint about 1 slat every 5 minutes.
We know that Zain paints 1 slat in 5 minutes. We can use this piece of information to find his speed or unit rate. Speed → 1 slat/5 minutes It is also given that Zain needs to paint 120 slats. Note that distance can be measured by any unit we want, as long as it has a length. This is why we can use the Speed Formula. Speed=Distance/Time Let's substitute the known values of the speed and the distance to calculate the time.
It takes Zain 600 minutes to paint the fence. The answer should be given in hours, so this value must be converted from minutes to hours. Note that 1 hour equals 60 minutes, which gives the following conversion factor. 1 hour/60 minutes Let's convert the time by multiplying 600 minutes by the conversion factor.
Since there are 20 razors in each pack, and every razor lasts for 1 week, the entire pack lasts for 20* 1=20 weeks. This means that Ignacio pays $10 in the span of 20 weeks. Divide $10 by 20 weeks to determine the cost per week, or unit rate. $10/20 weeks = $0.5/1 week Weeks can be converted into days to determine how much a pack of razors costs Ignacio per day. Since there are 7 days in one week, the following conversion factor can be used. 1 week/7 days We can find the cost per day by multiplying the cost per week by this conversion factor from weeks to days.
Ignacio paid about $0.07 per day for the razors. Since $1 equals 100 cents, we get a cost of 7 cents per day.
Which offer is the better deal, 6 bagels for $3.29 or 8 bagels for $4.15?
We can find the cheapest price per bagel by comparing the unit rate of each offer. Begin by finding the unit rate for the six bagel offer. Rate &→ Price/Number of bagels & ⇓ Rate &→ $ 3.29/6 bagels Next, to find the corresponding unit rate, we need to determine the price of 1 bagel.
Using the same method, calculate the unit rate for the eight bagel offer.
Offer | Price/Number of bagels | Price/1bagel |
---|---|---|
6 bagels for $ 3.29 | $3.29/6bagels | ≈ $ 0.55/1bagel |
8 bagels for $4.15 | $4.15/8bagels | \dfrac{\approx \$ 0.52} {1 \text{ bagel}} |
The second offer is cheaper than the first.
Consider the following units of length: millimeters (mm), centimeters (cm), kilometers (km), micrometer (μm), and lightyears (ly). Assign them to the appropriate situation below.
Let's go situation by situation and assign appropriate units of length to each object.
Distances between stars are gargantuous. They are so large that measuring them in normal
everyday units, such as kilometers or meters, becomes relatively meaningless.
Think of it as measuring the distance from California to New York in millimeters. It can be done, but it does not convey meaningful data compared to measuring that distance in kilometers. For a similar reason, we use lightyears — where 1 lightyear is the distance that light travels in one year — when measuring the distance to stars.
Here, we have two possible units. We can measure a person in centimeters or in meters. However, it is more common to talk about someone's height in centimeters. This is because most people fall within 1 and 2 meters of height.
By expressing the height of a human in centimeters, we avoid working with pesky decimals yet we can still have precise and accurate measurements.
Let's think of a time when we saw a ladybug. Was it bigger than a fingernail? Likely not, right? But it was probably not that much smaller either.
Since a fingernail has a length of about 1 centimeter, we should use millimeters to measure the length of a ladybug that is slightly smaller than 1 centimeter.
Bacteria are so small that people can not even see them.
Because of that, they require the smallest unit of the given list. This is μm, which stands for micrometers.
Think of two major cities like New York and Boston. If someone asked us the distance between them, we would probably answer in miles or kilometers.
In this case, miles is not one of the given units, so we will assign kilometers to this situation.
In one household, the electricity bill cost $119.22 for a 30-day period.
The rate per hour can be written as the following ratio. Rate → Price/1 hour To find this ratio for the presented situation, we first have to convert 30 days into hours. Since there are 24 hours in a day, we get the following conversion factor. 24 hours/1 day By multiplying the days in the month by this conversion factor, we can convert 30 days into hours.
As we can see, the family pays $119.22 for 720 hours. Let's substitute these values into the expression for rate. Rate → $119.22/720 hours Next, we can simplify this ratio to obtain a unit rate.
The family pays about $0.17 per hour. Since $1 equals 100 ¢, we get a cost of 17 ¢ per hour.