Big Ideas Math Integrated I, 2016
BI
Big Ideas Math Integrated I, 2016 View details
Chapter Test
Continue to next subchapter

Exercise 6 Page 373

It may be easier to calculate the mean, median, and mode if you rearrange the numbers first.

Mean: 12
Median: 11.10
Mode: Does not exist.
Range: 12.56
Standard Deviation: Approximately 4.37

Practice makes perfect

The first thing that should be done when finding the key features of a data set is rearranging the numbers from least to greatest. Moreover, we also know that all the shirts in the clothing store are 20 % off.

Original Price 20 % Discount New Price
$ 7.80 $ 7.80 * 0.2 = $ 1.56 $ 7.80- $ 1.56 = $ 6.24
$ 9.75 $ 9.75 * 0.2 = $ 1.95 $ 9.75- $ 1.95 = $7.80
$ 10.60 $ 10.60 * 0.2 = $ 2.12 $ 10.60- $ 2.12 = $8.48
$ 12.25 $ 12.25 * 0.2 = $ 2.45 $ 12.25- $ 2.45 = $9.80
$ 15.50 $ 15.50 * 0.2 = $ 3.10 $ 15.50- $ 3.10 = $12.40
$ 18.90 $ 18.90 * 0.2 = $ 3.78 $ 18.90- $ 3.78 = $15.12
$ 21.70 $ 21.70 * 0.2 = $ 4.34 $ 21.70- $ 4.34 = $17.36
$ 23.50 $ 23.50 * 0.2 = $ 4.70 $ 23.50- $ 4.70 = $18.80

Let's proceed to finding the mean, median, mode, range, and standard deviation.

Mean

The mean of a data set, usually denoted by x, is calculated by finding the sum of all values in the set and then dividing by the number of values in the set. In this case, there are 8 values.
Mean=Sum of values/Number of values
Mean=6.24+7.80+8.48+9.80+12.40+15.12+17.36+18.80/8
Mean=96/8
Mean=12

We found that x=12.

Median

To identify the median, we observe the middle value. 6.24 7.80 8.48 9.80 | 12.40 15.12 17.36 18.80 There is no middle value. When this happens, we need to calculate the median by finding the average of the two values closest to the middle. When arranged from least to greatest, 9.80 and 12.40 are the most central values. Median: 9.80+ 12.40/2=11.10

Mode

The mode of a data set is the value that occurs most frequently. 6.24 7.80 8.48 9.80 12.40 15.12 17.36 18.80 In this set, each number occurs only once. Therefore, there is no mode.

Range

The range is the difference between the greatest and least values in a set of data. For our exercise, the greatest value is 18.80 and the least value is 6.24. Range: 18.80-6.24= 12.56

Standard Deviation

The standard deviation of a set of data is the average amount by which each individual value deviates or differs from the mean. Standard Deviation sqrt((x_1-x )^2 + (x_2-x )^2 + ... + (x_n-x )^2/n) In the above formula, x_1, ... ,x_n are the values of the set of data, x is the mean, and n is the number of values. For this exercise we have 8 values and we already found the mean to be equal to 12. Let's use this value and apply the formula to each value in the set.

x_n x_n-x (x_n-x)^2
6.24 6.24-12=- 5.76 (- 5.76)^2 ≈ 33.18
7.80 7.80-12=- 4.20 (- 4.20)^2 = 17.64
8.48 8.48-12=- 3.52 (- 3.52)^2 ≈ 12.39
9.80 9.80-12=- 2.2 (- 2.2)^2 = 4.84
12.40 12.40-12=0.40 0.40^2 = 0.16
15.12 15.12-12=3.12 3.12^2 ≈ 9.73
17.36 17.36-12=5.36 5.36^2 ≈ 28.73
18.80 18.80-12=6.80 6.8^2 = 46.24
Sum of Values = 152.91

Finally, we need to divide by 8 and then calculate the square root. Standard Deviation: sqrt(152.91/8)≈ 4.37