Sign In
The range is the difference between the greatest and least value. The standard deviation measures how much the data elements differ from the mean.
Ranges: 110, 150
Standard Deviations: Approximately 39.4 and 48.1
Comparison: See solution.
We want to find the range and standard deviation of each of the given data sets.
Store A | Store B | ||
---|---|---|---|
$140 | $180 | $225 | $310 |
$200 | $250 | $260 | $190 |
$150 | $190 | $190 | $285 |
$250 | $160 | $160 | $240 |
The range is the difference between the greatest and least values in a set of data. Now, we can rewrite each data set as an ordered list of numerical values and find their range.
Now, we can do the same for the prices from store B. $160, $190, $190, $225, $240, $260, $285, $310 For this data set, the greatest value is 310 and the least value is 160. Range: 310- 160=150
The standard deviation of a set of data is the average amount by which each individual value deviates or differs from the mean. Standard Deviation sqrt((x_1-μ )^2 +(x_2-μ )^2 +... +(x_n-μ )^2/n) In the above formula, x_1, ... ,x_n are the values of the set of data, μ is the mean, and n is the number of values.
For this data set, we can calculate the sum of the values. 140+150+160+180+ 190+200+250+250 = 1520 The mean is the sum of the values 1520 divided by the number of values 8. μ= 1520 8=190 Let's use this value and apply the formula to each value in the set.
x_n | x_n-μ | (x_n-μ)^2 |
---|---|---|
140 | 140-190=-50 | (-50)^2= 2500 |
150 | 150-190=-40 | (-40)^2= 1600 |
160 | 160-190=-30 | (-30)^2= 900 |
180 | 180-190=-10 | (-10)^2= 100 |
190 | 190-190=0 | 0^2= 0 |
200 | 200-190=10 | 10^2= 100 |
250 | 250-190=60 | 60^2= 3600 |
250 | 250-190=60 | 60^2= 3600 |
Sum of Values | = 12400 |
Finally, we need to divide by 8 and then calculate the square root. Standard Deviation: sqrt(12400/8)≈ 39.4
For this data set, we can calculate the sum of the values. 160+190+190+225+ 240+260+285+310 = 1860 The mean is the sum of the values 1860 divided by the number of values 8. μ= 1860 8=232.5 Let's use this value and apply the formula to each value in the set.
x_n | x_n-μ | (x_n-μ)^2 |
---|---|---|
160 | 160-232.5=-72.5 | (-72.5)^2= 5256.25 |
190 | 190-232.5=-42.5 | (-42.5)^2=1806.25 |
190 | 190-232.5=-42.5 | (-42.5)^2=1806.25 |
225 | 225-232.5=-7.5 | (-7.5)^2= 56.25 |
240 | 240-232.5=7.5 | 7.5^2= 56.25 |
260 | 260-232.5=27.5 | 27.5^2= 756.25 |
285 | 285-232.5=52.5 | 52.5^2= 2756.25 |
310 | 310-232.5=77.5 | 77.5^2= 6006.25 |
Sum of Values | = 18500 |
Finally, we need to divide by 8 and then calculate the square root. Standard Deviation: sqrt(18500/8)≈ 48.1
The range of the tablet prices for Store A is 110, and the range of the prices for Store B is 150. So, the prices are more spread out for Store B. The standard deviation for Store A is about 39.4, and the standard deviation for Store B is about 48.1. Therefore, the typical price for Store A differs by 39.4 from the mean, while the typical price for Store B differs by 48.1.