We are told that the initial salary of an employee is
$30000 and the salary increases at a fixed of
5% at the end of each year. Therefore, we can represent the salary at the
nth year
s(n) with an . To do so, let's remember how we can model an with a function.
A(t) = a(1+r)t
In this form,
A(t) represents the amount after
t time periods,
a represents the initial amount,
r is the rate of growth, and
t is the number of time periods. Let's match those to ours.
Substitution
|
A(t)
|
s(n)
|
a
|
$30000
|
r
|
5%=0.05
|
t
|
n−1
|
Note that we express the number of time periods as
n−1 because the person receives a
5% raise
at the end of each year. Since we want to calculate the total amount at the beginning of the year, it would be the same with the previous year. Therefore, we need to substitute
n−1 to calculate the salary at the
nth year. Let's now substitute all the variables!
A(t)=a(1+r)t
s(n)=30000(1+0.05)n−1
s(n)=30000(1.05)n−1
Therefore, the answer is option
H.