a It is given that an MP3-player cost $499 in 2003 and $249.99 in 2009. Let the x-axis represent the years and the y-axis represent the cost of the MP3-player. Using the given information, we can form the following ordered pairs.
(2003,499)and(2009,249.99)
Let's plot them on a coordinate plane and draw a line through them. This way we will get the graph describing the situation.
b To find how much the price drops per year, let's calculate the ratio of rise and run of the line. This ratio will be the slope of the line.
Slope=runrise
First, we need to find the values of rise and run between the points on the graph.
Rise=249.99−499=-249.01Run=2009−2003=6erwiei
Now we can substitute these values into the above formula and find the slope.
Slope=6-249.01=-41.501666…≈-41.5
Thus, the cost of MP3-player drops approximately $41.50 each year.
c Let's now calculate the cost of the MP3-player in 2013 if the trend continues. In order to do that, we need to write an equation that describes this situation. In Part B we found that the slope is -41.5. Let's substitute the slope and the point (2003,499) into the point-slope form.
y−y1=m(x−x1)⇓y−499=-41.5(x−2003)
Now we can substitute x with 2013. By doing so we will get the equation for y, which will represent the cost of MP3-player.
Mathleaks uses cookies for an enhanced user experience. By using our website, you agree to the usage of cookies as described in our policy for cookies.