Assume that each person paid 16 of the total price.
$x+$2
Practice makes perfect
We know 6 friends visited museum and they paid $6x + $12. We want to know how much one person paid for the visit. Since there were 6 friends, let's assume that each of them paid 16 of the total cost. Therefore, let's multiply the total cost by 16 and simplify the result to find the cost per one person. We will distribute 16 into the parentheses as a first step.