1. Rates
Sign In
Find the corresponding unit prices for the given rates.
Music Place
We know that CD Express offers 4 CDs for $ 60, and Music Place offers 6 CDs for $ 75. We want to determine which store offers the better buy. To do so, we can find the unit price for each store so that we can compare them. Recall that a unit price is a unit rate that gives the price of one item. In this case, we are looking for the unit price of CDs for each store.