Glencoe Math: Course 2, Volume 1
GM
Glencoe Math: Course 2, Volume 1 View details
Chapter Review

Exercise 1 Page 93

Find the corresponding unit rates for the given rates.

16 oz shampoo bottle costs less per ounce

Practice makes perfect

We want to decide which bottle of shampoo costs less per ounce. To do so , we will compare the rates to find which is greater. Let's take a look at the given table of values.

Bottle Price
12oz $2.59
16oz $ 3.19
A unit price is a unit rate that gives the price of one item. In our case, one ounce.
We need to find equivalent rates with denominators of 1 to find each of the unit prices. Let's start with the first rate!
2.59/12
2.59/ 12/12/ 12
0.21583/1
Now let's find the unit rate for the second rate.
3.19/16
3.19/ 16/16/ 16
0.199375/1
Finally, we will compare the rates. cc First Rate & Second Rate [0.5em] 2.59/12=0.21583/1 & 3.19/16=0.199375/1 Because 0.199375 is less than 0.21583, we can say that the 16 oz shampoo bottle costs less per ounce.