Mid-Chapter Quiz
Sign In
Substitute h=0 into the function and solve for t.
8.1 sec
The function, h=- t^2+5x+25, tells us the height, h, of the ball after t seconds. To find out how long it takes to reach the bottom, we need to substitute h=0 and solve for t.
h= 0
Rearrange equation
.LHS /-1.=.RHS /-1.
Let's find ( b2)^2 so we can complete the square.
LHS+25=RHS+25
LHS+6.25=RHS+6.25
Complete the square
sqrt(LHS)=sqrt(RHS)
LHS+2.5=RHS+2.5
Since we are measuring time, only the positive answer is relevant.
2.5 + 5.59 = 8.09
It will take the ball about 8.1 seconds to slide down the pole.
Therefore, like with the algebraic solution, the ball hits the ground 8.1 seconds after it starts.