Sign In
Notice there are exactly two possible situations: only the first chosen person is paid by the hour, or only the second person is paid by the hour.
≈ 0.42, or ≈ 42 %
We know that of young workers, 71 % are paid by the hour. We randomly choose two workers out of a group of 100. We can define two following events.
We are interested in finding the probability that exactly one of them is paid by the hour. This means there are two possible situations.
Let's first find the first probability P( A and ( notB)). The events A and notB are two independent events, since the outcome of the first event does not affect the probability of the outcome of the second one. Let's recall the rule for finding the probability of independent events.
|
Probability of Independent Events |
|
If two events E and F are independent, then P(EandF) = P(E) * P(F). |
We already know that the probability that a young worker is paid by the hour is equal to 71 % = 0.71. By the probability of the complement we get that the probability that a young worker is not paid by the hour is equal to 1 - 0.71 = 0.29. P(A) &= 0.71 P(notB) &= 0.29 We have enough information to find P(A and ( notB)).
P(A)= 0.71, P(notB)= 0.29
Multiply
Round to 2 decimal place(s)
Based on the previously obtained information, we conclude that P((not A) = 0.29 and P(B) = 0.71. Therefore, we can state the second probability we are looking for. P((not A) and B) ≈ 0.21 Finally, to find the probability that exactly one of two chosen young workers is paid by the hour, we need to add P(A and ( notB)) and P((not A) and B). This is because they are mutually exclusive events, which do not share common outcomes.
Substitute values
Add terms
Convert to percent
The probability that exactly one of two chosen young workers is paid by the hour is about 0.42, or 42 %.